Závadná lampička

20. září 2018 - zdroj ČOI

ČOI stahuje z trhu noční lampičku „Mimoň“

Česká obchodní inspekce zjistila, že na trhu v ČR je nebezpečná noční lampička Mimoň, která není v souladu s bezpečnostními požadavky. Nedostatečně zajištěný kryt na baterie lze lehce otevřít. Uvolněné baterie může malé dítě polknout či vdechnout.

Česká obchodní inspekce identifikovala na trhu hračku - noční lampičku Mimoň, která má velikosti cca 7 cm. Je zhotovená z měkčeného bílého plastu. Ve spodní části je pouzdro s nezajištěným krytem, ve kterém jsou umístěny 3 knoflíkové baterie. Posuvným ovladačem se spustí efekt svícení, při kterém hračka v pravidelných intervalech mění barvy osvětlení. Na vnitřní straně pouzdra na baterie je v plastu vylisována informace o zemi původu – made in China. Výrobek je prodáván zcela bez obalu a bez jakýchkoliv identifikačních údajů.

ČOI stahuje z trhu noční lampičku „Mimoň“

Česká obchodní inspekce zjistila, že výrobek není bezpečný, jelikož pouzdro, ve kterém jsou baterie uloženy, je možné otevřít bez použití nástroje pouhým smáčknutím výčnělku na plastovém víčku. Uvolněné baterie může dítě po vyjmutí z pouzdra vložit do úst a polknout či vdechnout. Výrobek tedy není v souladu s požadavky nařízení vlády a bezpečnostní normy (NV č. 86/2011 Sb., o bezpečnosti hraček, které jsou konkretizovány v EN 62115 – Elektrické hračky – Bezpečnost). Článek normy jasně uvádí: „Knoflíkové články a baterie typu R1 nesmějí být přístupné bez použití nástroje, pokud kryt jejich prostoru nemůže být otevřen pouze po provedení nejméně dvou současných na sobě nezávislých pohybů.“ Tento požadavek platí pro všechny hračky a v případě noční lampičky Mimoň nebyl dodržen. 

Česká obchodní inspekce uložila prodejci zákaz distribuce a stažení výrobků z distribuce (dle ust. § 18a odst. 3) a 4) zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky). Výrobek byl nahlášen kontaktnímu bodu na MPO a informace o něm zveřejněny v systému RAPEX jako INFO 0082/18.

Identifikace výrobku:

Název výrobku: Noční lampička MIMOŇ

Číslo modelu, série: Neuvedeno

EAN: Neuvedeno

Identifikační údaje výrobce: Neuvedeno

Identifikační údaje dovozce: Neuvedeno

Identifikační údaje prodejce: Broflex Trade s.r.o., Tylova 473/27, 301 00 Plzeň

Země původu: Čína

Závadná lampička

ČOI stahuje z trhu noční lampičku „Mimoň“.


 
 
 

Ostravski Webdesign | Webové stránky zdarma od BANAN.CZ | přihlásit se | registrace | Facebook | mapa stránek | diskuzní fórum